OTVORENI MEJKERS LABOVI
Medicinska škola u Čačku je prva škola u Srbiji u kojoj je otvoren multidisciplinarni inovativni prostor, Mejkers lab, u kome učenici i nastavnici zajedno istražuju, stvaraju i povezuju se sa lokalnom i širom zajednicom.
Prostor je u potpunosti renoviran i opremljen novim nameštajem (specijalnim mejkers stolom, stolicama, stolovima, lejzibegovima, TV-o, klimom). Pored toga u skladu sa potrebama škole u lab su postavljena i dva nova mikroskopa koja će se koristiti u redovnoj nastavi i u vannastavnim aktivnostima.
Nakon Čačka, otvoren je još jedan Mejkers lab, ovog puta u Vršcu, u Školskom centru „Nikola Tesla“. Ova škola povezuje tri područja rada – elektrotehniku, mašinstvo i ekonomiju, a učenici i nastavnici iz ove škole već nekoliko godina razvijaju preduzetnički način razmišljanja i preduzetničke poduhvate. Otvaranjem Mejkers laba i obezbeđivanjem savremene opreme za školu, učenici i nastavnici imaće priliku da svoje ideje i kreacije podignu na viši nivo i stvaraju nove inovativne proizvode. Pored standardnog opremanja, škola je dobila i 10 raspberry pi uređjaja i CNC gravericu.
Prva gimnazija i prva škola u Istočnoj Srbiji sa Mejkers labom je Gimnazija Zaječar.
Ova škola, pored toga što je jedna od najstarijih srednjih škola u Srbiji, može da se pohvali i uspesima u raznovrsnim oblastima, podsticanjem edukacije kroz primenjena znanja i veštine kao i kreativnosti u radu sa učenicima.
Zamišljeno je da deo Mejkers laba bude namenjen za razvoj praktičnih veština i kao radionica za obradu materijala i elektroniku. Za te potrebe, škola je dobila 3D printer, bušilicu, ubodnu testeru, brusilicu, mini brušilicu za finije radove, ručnu testeru, komplet ručnog alata, komplet odvrtača, kao i komplet za ARDUINO sa senzorima i VR naočare obzbeđenje u saradnji sa Divac Fondacijom.
Gimnazijsko obrazovanje poslovično važi za najopštije i sveobuhvatnije. Zato je posebno važno ovim učenicima dati priliku da se sretnu sa praktičnim znanjima i veštinama i izaberu koji je to profesionalni put kojim će da krenu. Namera je da se u ovom prostoru okupljaju ljude različitih profila, a učenicima da budu na raspolaganju različita opremu, koja svoju primenu može da nađe u oblastima od građevine, preko medicine do umetnosti.
Četvrti Mejkers lab otvoren je u Tehničkoj školi “Rade Metalac” u Leskovcu, jednoj od najvećih obrazovno – vaspitnih ustanova na jugu Srbije, i po broju učenika i po broju nastavnika. Nastavni program pokriva tri područja rada: mašinstvo i obradu metala, elektrotehniku i saobraćaj. Škola i njeni učenici ostvaruju zavidne rezultate na takmičenjima u oblasti mašinstva, programiranja, saobraćaja i elektrotehnike, sarađuju sa više od 30 malih i velikih preduzeća, i učestvuju u velikom broju projekata u oblasti STEM-a (nauka, tehnologija, inženjerstvo i matematika). Novi prostor biće odlična prilika za dalji razvoj novih znanja i veština. Kroz aktivnosti u Mejkers labu ideja je da se podstiču interesi đaka za nauku i istraživanje. Eksperimentisanje, kreativno rešavanje problema, razvoj zajednice inovacija, samo su neke od karakteristika budućeg rada i razvoja u ovakvoj vrsti prostora.
Da bi ovakva ideja mogla da se realizuje, bilo je neophodno renovirati prostor, opremiti ga najnovijom opremom i obezbediti neophodne uslove za učenje kroz igru i inovaciju. Škola je, kao i u ostalim Mejkers labovima, dobila opremljen prostor novim nameštajem i u skladu sa područjem rada škole, nastavnici i đaci imaju na raspolaganju dodatnu oprema poput CNC mašine, koja je obezbeđena uz podršku Divac Fondacije.
Nakon četiri Mejkers laba otvorena u prethodnoj godini, Grupa za obrazovanje otvara prvi Mejkers lab od 11 planiranih za ovu godinu, i to u osnovnoj i srednjoj školi sa domom učenika „Petro Kuzmjak“ u Ruskom Krsturu. Više od 430 đaka svih uzrasta dobilo je savremeni prostor u kome će se podsticati njihovi interesi za nauku, inovacije i eksperimentisanje, kroz redovnu nastavu, dodatne programe i povezivanje sa drugim školama, privredom i različitim organizacijama.
Škola „Petro Kuzmjak“, pored toga što je proglašena za školu od izuzetnog značaja za Autonomnu pokrajinu Vojvodinu, jedinstvena je škola na svetu, u kojoj učenici mogu da steknu svoje obrazovanje na rusinskom jeziku. Škola se sastoji od osnovne škole, gimnazije na rusinskom i srpskom nastavnom jeziku, kao i srednje stručne škole turističko-hotelijerskog tehničara. Škola je prepoznata u Srbiji, ali i van granica po uspesima i dobrim rezultatima u oblasti prirodnih nauka i matematike. Pokazatelj jeste redovno učešće u različitim projektima ali i podvizi učenika i nastavnika. Tako je profesorka matematike i savetnik-spoljni saradnik, a sada direktorka škole, Natalija Budinski odabrana u 300 najinovativnijih Majkrosoft nastavnika na svetu u 2018. i 2019. godini.
Nakon nedavnog otvaranja učionice budućnosti u Ruskom Krsturu, predstavnici Grupe za obrazovanje posetili su Tehničku školu u Knjaževcu, u kojoj će učenici od sada imati priliku da kroz aktivnosti u Mejkers labu razvijaju interesovanje za nauku, istraživanje i stiču veštine u oblasti inovacija, preduzetništva, nadograde timski duh i povežu se sa drugim školama, privredom i građanskim inicijativama. U jedinoj stručnoj školi u Knjaževcu svi prisutni su pored novog Mejkers laba mogli da vide i trening centar škole koji se nalazi pored novoopremljenog prostora.
U svojoj tradiciji dužoj od 90 godina, Tehnička škola u Knjaževcu konstantno je razvijala saradnju sa lokalnom zajednicom i privredom. Takođe, podrška različitih organizacija i privrede rezultirala je inovativnim programima, nagradama i saradnjama. Jedna od takvih je saradnja sa organizacijom Dostiguća mladih u Srbiji. Odlični rezultati koji su timove učenika plasirali na takmičenja poput Nacionalnog takmičenja Poslovni izazov i Poslovni izazov zapadnog Balkana, doneli su školi i đacima znanje, iskustva ali i investicije. U poslednjih pet godina u školi su realizovana značajna ulaganja. Neka od njih su sportski pod u fiskulturnoj sali, kožarska radionica opremljena savremenim mašinama i nameštajem, specijalizovana računarska laboratorija, a u svim učionicama i biblioteci stvoreni su uslovi za realizaciju multimedijalne nastave. U školi se realizuje više od 180 časova različitih računarskih predmeta, čiji je kvalitet 2020. godine unapređen opremanjem jednog od računarskih kabineta sa 15 novih računara. Otvaranjem Mejkers laba, škola će biti bogatija i za lasersku CNC mašinu, 3D štampač, komplet za robotiku i drugu opremu, ali i programe koji se u njemu realizuju.
Nakon otvaranja 6 Mejkers labova u školama i gradovima širom Srbije u Čačku, Vršcu, Leskovcu, Zaječaru, Knjaževcu i Ruskom Krsturu došao je red i na Beograd. Otvaranjem Mejkersa u Prvoj beogradskoj gimnaziji, više od 1000 đaka u ovoj školi, dobilo je prostor u kom se uči, istražuje, konstruiše, koriste se alati i deli znanje iz naučno-tehnoloških oblasti, preduzetništva, timskog rada i još mnogo toga potrebnog za zanimanja 21. veka. Zajedno sa svojim nastavnicima, moći će da izvedu sve od održavanja debata, istraživanja, skupova na temu nauke i tehnologije, kao i da koriste celine namenjene za digitalnu fabrikaciju i obradu različitih materijala za redovnu nastavu, dodatne programe kao i za festivale nauke širom Srbije.
Škola koja je zbog svojih istorijskih vrednosti i uspeha, 27. aprila 1995, godine, proglašena za SPOMEN-ŠKOLU i koja je dala 124 člana i 11 predsednika Srpske akademije nauka i umetnosti, 15 ministara prosvete, neke od najistaknutijih srpskih naučnika, umetnika, političara i vojskovođa, danas ima trideset i sedam odeljenja, 1060 učenika raspoređenih na prirodno-matematički, društveno-jezički i smer odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku, razvijenu kabinetsku nastavu i savremena učila.
Profesionalni razvoj u oblasti zdravstva kroz upotrebu najnaprednijih metoda učenja i sticanja praktičnih znanja deo je tradicije duže od 70 godina Medicinske škole “Dr Andra Jovanović”. U sklopu ovog razvoja sada je na red došlo i otvaranje Mejkers laba.
Samo dan nakon otvaranja Mejkers laba u Beogradu, Grupa za obrazovanje posetila je i Medicinsku školu “Dr Andra Jovanović” u Šapcu, a tom prilikom predstavljen je novi Mejkers lab kao i ostale aktivnosti jedne od najboljih stručnih škola u Srbiji. U ovoj školi doktori nauka predaju preduzetništvo, a nastavnici fizike, hemije, biologije i matematike povezuju se sa predavačima iz ustanova sa kojima sarađuju, sprovode aktivnosti koje nisu u redovnim nastavnim planovima i programima, i na taj način pokrivaju šira interesovanja učenika.
Tehnička škola u Mladenovcu, poznata po zapaženim uspesima učenika u preduzetničkim programima, započinje školsku 2023/2024 godinu bogatija za prostor u kome će se razvijati inovacije, nove ideje i mladi koji menjaju budućnost. Svi dosadašnji uspesi i zalaganja učenika i nastavnika ove škole biće nadograđeni aktivnostima i programima u novom Mejkers labu, kao i snažnom podrškom privrede od samog nastanka inicijative kako u pogledu deljenja znanja i iskustva, tako i sopstvenih proizvoda i usluga za kvalitetniji rad u učionicama budućnosti.
Mejkers lab u Tehničkoj školi u Mladenovcu donosi i novine kada je reč o nastavnom programu i planu. Naime, ovog puta učionica budućnosti u sastavu će imati i video montažni studio u kome će se izvoditi nastava iz predmeta Tehničar multimedije što će omogućiti učenicima da steknu znanja iz oblasti audio i video tehnike. Na ovaj način, kroz aktivnosti u vannastavnim programima, mladi će imati priliku da se upoznaju sa veštinama za 21. vek ali i da nadograde već postojeće koje stiču u okviru redovne nastave.
Elektrotehnička škola “Mija Stanimirović” u Nišu poznata je po inovativnim, modernim projektima, učenicima koji ređaju uspehe u oblasti multimedija, programiranja, elektrotehnike i elektronike, kao i uspešnoj saradnji sa više od 40 kompanija i ostatkom lokalne zajednice. Za nadogradnju ovog uspeha, škola postaje bogatija za Mejkers lab koji podstiče otvorenost za inovacije i kreativan pristup učenju i nauci, kako učenika, tako i nastavnika.
Novi prostor biće korišćen u redovnoj nastavi stručnih predmeta i kroz časove laboratorijskih vežbi i prakse učiniti nastavu kreativnom i zanimljivom. To će takođe biti i prostor za sve one koji žele da istražuju kroz dodatne časove i sekcije. U okviru sekcije Pokreni magiju učenici će moći samostalno da izrađuju pametne uređaja počev od definisanja problema, osmišljavanja rešenja pa do praktične realizacije, a sve to u zajedničkom radu razvijajući dobre saradničke i drugarske odnose.
Uvid u rad i projekte koji se razviju u Mejkersu imaće i osnovci iz Niša. Na taj način gradi se kontinuitet i povezanost dece sa inovacijama na različitim nivoima. Ovaj kreativni prostor biće namenjen i humanitarnim akcijama u organizaciji Parlamenta učenika za izradu dekorativnih predmeta od recikliranih materijala, dekupaž radionica, radionicama izrade multimedijalnih sadržaja i radionicama pisanja. Mejkers će podsticati mlade da razvijaju preduzetnički duh i način razmišljanja, kroz aktiviranje samoinicijative i samostalnog rešavanja problema uz podršku tima.
Mejkers lab u Gimnaziji Vrnjačka Banja predstavlja nadogradnju rada škole koja već raspolaže modernom opremom, savremenim pristupom nastavi i inovativnim projektima.
Svesni potreba koje nameću zanimanja i tržište 21. veka, u ovoj Gimnaziji otvaraju se mogućnosti za učenike da razvijaju svoju kreativnost i ideje, i to kroz rad na različitim modernim projektima. Tako su učenici u saradnji sa svojim nastavnicima razvili sistem za praćenje podataka na meteorološkoj stanici, ali i veliki broj video igara i drugih kreativnih proizvoda. Ove, i druge inicijative su predstavljene na otvaranju Mejkers laba u školi. Pored toga, škola je odličan primer uspešne povezanosti segmenata obrazovnog sistema sa ostatkom lokalne zajednice – privrede, medija i drugih državnih institucija i građanskih inicijativa.
Mejkers lab predstavlja dodatnu podršku nastavnicima u radu sa učenicima i modernizaciju različitih pristupa nastavi. Planira se realizacija izbornih programa (jezik, mediji i kultura, obrazovanje za održivi razvoj, zdravlje i sport, umetnost i dizajn, primenjene nauke) obogaćenog jednosmenskog rada i vannastavnih aktivnosti koje će se zaokružiti saradnjom sa lokalnim medijima. Takođe je planirana i realizacjia oglednih časova svih predmeta.
Prva kragujevačka gimnazija dobila je svoj Mejkers lab koji se prostire na 130m2 i podeljen je na pet zona prema oblastima interesovanja njenih đaka, u kojima postižu neke od najvećih uspeha: bina za dramsku sekciju, fizika i elektronika, umetnost, Lego robotika i radioničarska zona sa alatima.
Kako bi podržali velike ambicije i želju za stalnim napretkom škole i njenih nastavnika i đaka, raznolika je i oprema koju je Grupa za obrazovanje donirala za ovaj lab. Ona obuhvata sve od 3D olovke, 3D štampača, VR seta, Arduino setova, Raspberry Pi uređaja do slikarskog štafelaja. Dodatno je izgrađena i bina za dramsku sekciju po kojoj je škola, između ostalog, prepoznatljiva.
Novi prostor za inoviranje u ovoj školi, pružiće prilike i mogućnosti đacima, da svoje, već zapažene veštine i znanja u STEM oblastima, nadograde i primene na praktičnim zadacima i projektima.
Pristup koji škola neguje već 90 godina, a koji glasi Ne za školu, već za život učimo dobio je svoju nadogradnju u vidu Mejkers laba i donirane savremene opreme koji će biti na raspolaganju svim đacima i njihovim nastavnicima.
Mejkers lab ima tri celine: multimedijalni “miks” aktivnosti – prostor za sastanke, prezentacije, učenje i komunikaciju integrisan u biblioteku, radioničarsko-umetnički deo u prostoru bivšeg vajarskog ateljea i digitalno-tehnološki, multiprogramski deo koji povezuje prethodna dva i integriše primenu IKT-a u raznim oblastima nauke i umetnosti. Na taj način on se savršeno uklapa u viziju i planove škole.
Dodatno, u skladu sa planovima i programima Šeste gimnazije, ali i Mejkers inicijative, donirana je sva potrebna oprema, među kojom su i: 3D štampač, oprema za pokretanje školskog podkasta (mikseta i mikrofoni), snimač zvuka, mikroskop, arduino setovi.
Temelji srednje škole “Sezai Suroi” postavljeni su pre nešto više od pet decenija, a za to vreme škola je menjala svoje lokacije i napredovala u onome što nudi svojim đacima kako bi došla do onoga što je danas. Škola broji 635 učenika raspoređenih na različite smerove i obrazovne profile kao što su: gimnazija – opšta gimnazija, elektrotehnika- obrazovni profil – elektrotehničar računara, mašinstvo i obrada metala – obrazovni profil – tehničar za kompjutersko upravljanaje CNC mašina, ekonomija – obrazovni profil – finansijsko računovodstveni tehničar, medicina – obrazovni profil – medicinska sestra – tehničar. Zahvaljujući zalaganju nastavnika i đaka škola beleži uspehe kada je reč nagradama na regionalnim, republičkim, pa i međunarodnim takmičenjima i smotrama, kao i partnerstvima u različitim projektima, razmenama đaka i nastavničkog osoblja.
Multidisciplinarni prostor, rađen po modelu “učionice budućnosti” u ovoj bujanovačkoj školi donosi đacima i nastavnicima ne samo rad sa savremenom tehnologijom i opremom, već i pristup programima Mejkers mreže koji unapređuju znanja i veštine, povezuju sa privredom, povezuju sa drugim školama sa ciljem razmene iskustva, zajedničkih projekata i druge vrste saradnje.
U Školi “Sezai Suroi”, ova učionica budućnosti, biće korišćena za realizaciju vannastavnih aktivnosti, poput preduzetništva, razvijanju međupredmetnih kompetencija i pronalaženje nadarenih učenika i njihovu podršku. Savremene alate i opremu za nastavu, poput Lego robota, 3D štampača i setova za naučne eksperimente, koristiće nastavnici i đaci svih obrazovnih profila.
Prvi otvoreni lab u školskoj 2024/2025 godini je u Tehničkoj školi Pirot, koja se može pohvaliti tradicijom dugom 145 godina. Tokom tih 145 godina, promenile su se mnoge stvari ali ono što opstaje jeste smisao i uloga ove škole: „da izlazi u susret industrijskim i komercijalnim potrebama ljudi u Pirotu i okolini“
Danas je Tehnička škola Pirot najveća škola u okrugu, i ima sedam studijskih programa u 3 oblasti rada – elektrotehnici, mašinstvu i saobraćaju, a Mejkers lab će im omogućiti da spoje teoriju sa praksom kroz rad sa najsavremenijom opremom kao što su CNC laser, 3D štampači, VR naočare i alati za veštačku inteligenciju, što predstavlja ključni korak ka modernizaciji obrazovanja i osposobljavanju učenika za izazove budućnosti.
Drugi po redu Mejkers lab u Šapcu, a jedini Mejkers lab u celoj mreži opremljen teleskopom, otvoren je u Tehničkoj školi Šabac, koja danas ima preko 900 učenika koji se školuju u 4 područja rada: elektrotehnici, mašinstvu i obradi metala, geodeziji i građevinarstvu, i saobraćaju. U školi je već godinama aktivna sekcija primenjene elektronike, koja okuplja učenike i nastavnike koji imaju želju i potrebu da primene postojeća znanja i veštine i da steknu nove, a sa ciljem približavanja nauke učenicima i široj zajednici. Do danas, učenici sa svojim nastavnicima realizovali su preko 80 praktičnih radova (robotičke šake, “pametni automobili”, “pametne” kuće, obnovljivi izvori energije, školska učila…) od kojih su neki predstavljeni na otvaranju Mejkers laba
Mejkers lab će u ovoj školi doprineti kreativnosti učenika i razvoju novih ideja, ne samo u ovoj sekciji već i u svim drugim aspektima školovanja.
Prva tehnička škola u Kragujevcu je jedna od većih obrazovno-vaspitnih ustanova u centralnoj Srbiji, i po broju učenika i po broju nastavnog kadra. Ima četiri područja rada:
- elektrotehniku,
- hemiju, nemetale i grafičarstvo,
- poljoprivredu, prehranu i proizvodnju hrane i
- geodeziju i građevinarstvo.
Škola zajedno sa svojim učenicima ostvaruje zavidne rezultate na takmičenjima u različitim oblastima i sarađuje sa velikim brojem malih i velikih preduzeća i učestvuje u različitim STEAM projektima. Škola se orijentiše na projektnu nastavu, multidisciplinarnost, kreativnost, timski rad, digitalne kompetencije, podstiče razvoj funkcionalnih znanja i kreiranje procesa učenja u skladu sa znanjima neophodnim u 21. veku.
Prva tehnička škola u Kragujevcu od svojih učenika pravi kreatore, buduće studente i profesionalce spremne da se razvijaju i uče čitavog života.
Mejkers lab će im pomoći da se nastavnici osnaže i sa svojim đacima započnu i neke nove projekte, da se iznedre još sposobnije i spremnije generacije, da se otvore vrata saradnje čitavoj lokalnoj sredini i sinergija ostvari u jednom moderno opremljenom prostoru – u rasadniku novih ideja!
Gimnazija „Josif Pančić“ broji 305 učenika a svake školske godine upisuje po dva odeljenja društveno-jezičkog smera i jedno odeljenje prirodno-matematičkog smera. Svake godine ispraća po još jednu generaciju budućih inženjera, ekonomista, pravnika, lekara, novinara, profesora…. Neki od njih se nakon završenog školovanja vraćaju u rodni grad, neki ostaju u mestima studiranja ili odlaze u inostranstvo, ali svi se sećaju gimnazije kao jednog od najlepših perioda u životu.
Kvalitetno obrazovanje i napredak učenika najveća je i najbolja potvrda rada ove škole . Zato je prvi i glavni cilj Gimnazije “Josif Pančić” upravo ostvarivanje misije da njeni učenici postanu građani sveta koji će svojim znanjem, idejama i ponašanjem postati uspešni ljudi i uzor novim generacijama.
Svake godine učenici ove škole ostvaruju zapažene rezultate na Republičkim takmičenjima iz matematike, biologije, hemije, srpskog jezika, engleskog jezika, likovne kulture…. U prethodnoj godini Učenička kompanija u takmičenju iz preduzetništva je zauzela četvrto mesto i osvojila specijalnu nagradu za primenu IKT.
Mejkers lab za Gimnaziju “Josif Pančić” predstavlja prostor u kom će nastajati i razvijati se nove ideje. U planiranju početnog opremanja Mejkers laba osluškivali smo potrebe i interesovanja učenika koji poslednjih godina pokazuju interesovanje za multimediju i projekte koji podrazumevaju upotrebu takve opreme. Iskustvo rada na Učeničkoj kompaniji u predhodnoj godini pokazalo je da je zaista neophodan takav prostor u kom bi oni svoje ideje dalje razvijali. Škola očekuje da će se kroz ovakav jedan prostor vratiti zainteresovanost učenika za nauku i naučna istraživanja.
Gimnazija ,,Takovski ustanak” jedna je od najstarijih gimnazija u Srbiji. Osnovana daleke 1879. godine, nastala je kao odraz potrebe da postoji jedna ustanova koja će u potpunosti zaokružiti kao ekonomski, kulturni i politički centar Rudničko-takovskog kraja.
Danas je Gimnazija moderna škola u tradicionalnom ruhu koja broji 434 učenika u 16 odeljenja i dva smera – opšti i društveno – jezički. Mnogi učenici generacije postali su uspešni i poznati lekari, advokati, inženjeri, glumci, reditelji. Ono što je najvažnije, postali su divni ljudi na koje se škola ponosi!
Gimnazija “Takovski ustanak” prepoznatljiva je po svom učešću u međunarodnim projektima – Interkultura, RYCO, MICC, Erasmus + i ponosni su što su gimnazija koja je ugostila najviše stranih učenika na razmeni (preko 30 za 12 godina), a posredstvom Interkulture, do sada je 20 učenika gimnazije bilo na godišnjem programu razmene. Veliki broj učenika svake godine ostvaruje zapažene rezultate na Republičkim takmičenjima iz svih predmeta, redovno pohađa programe IS Petnica, a Učenički parlament je incijator mnogih humanitarnih akcija.
Mejkers lab će ovoj školi pomoći da časovi izbornih programa (primenjene nauke, jezik, mediji i kultura, umetnost i dizajn) konačno dobiju prostor gde će učenici i nastavnici realizovati sve dobre ideje koje imaju, a nisu uspeli do sada da realizuju zbog nedostatka resursa
Poljoprivredno-hemijska škola “Dr Đorđe Radić” iz Kraljeva osnovana je 1882. godine i jedna je od najstarijih škola u Republici Srbiji u oblasti poljoprivrede. Upisuje sledeće obrazovne profile: poljoprivrednog, veterinarskog i prehrambenog tehničara, tehničara za hemijsku i farmaceutsku tehnologiju i tehničara za zaštitu životne sredine, kao i trogodišnja zanimanja: cvećar vrtlar, pekar i mesar, a od naredne školske godine uvode dva inovirana obrazovna profila: poljoprivredni tehničar digitalnih tehnologija i prehrambeno-biotehnološki tehničar.
Za postignute rezultate u reformi srednjeg stručnog obrazovanja škola je dobila Svetosavsku nagradu, jednu od najprestižnijih nagrada u oblasti obrazovanja.
Škola učestvuje u različitim projektima u organizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, kao i u raznim međunarodnim projektima, a njeni učenici osvajaju nagrade na republičkim takmičenjima, a aktivne su i sekcija za izradu kozmetičkih proizvoda i sekcija za kućne ljubimce. Učenički tim ove škole, Airbanders, osvojio je novčani grant u iznosu 100.000 dinara za sprovođenje sopstvenih rešenja na temu zaštite vazduha od zagađivanja na teritoriji grada Kraljeva u okviru Unicefove UPSHIFT radionice u organizaciji Dostignuća mladih.
Poljoprivredna škola Bač je jedina srednja škola na teritoriji Opštine Bač i rukovodi se motom: „Škola po meri svakog đaka“. Za ostvarivanje plana i programa stručnih predmeta za područje rada poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane, Škola poseduje zemljište od 21,4165 ha na periferiji Bača, na udaljenosti 2 km od školske zgrade, u okviru kojih se nalazi 3 ha šume.
Škola učestvuje u programu Dostignuća mladih od 2018. godine: Poslovni izazov i Učenička kompanija. Dve učeničke kompanije su ostvarile plasman na Nacionalno takmičenje: Bajs iz najs i Cookies. Pored preduzetništva, škola ostvaruje i zapažene rezultate na republičkim takmičenjima iz biljne proizvodnje, kao i na polju opšteobrazovnih predmeta. Internacionalizaciju ustanove postigli su učešćem u više Erazmus projekata.
Cilj škole je modernizacija nastave, STEAM pristup učenju, uvođenje pametne poljoprivrede kao odgovor na zahteve digitalne generacije i tako i vide korišćenje Mejkers lab učionice. Mejkers lab učionica će se koristiti za razvijanje ideja i rešavanje problema iz oblasti poljoprivrede, odnosno integraciju poljoprivrede i novih informacionih tehnologija. Prvi projekat je Mejkers bašta. Programiranje igrica u svrhu nastave praktičnih predmeta, s obzirom na nedostatak literature otvara polje za bavljenje programiranjem u nastavi. Pored toga, Mejkers lab će se koristiti za aktivnosti na polju karijernog razvoja učenika i otvaranje Debatnog kluba, kao i za nastavak razvoja Učeničkih kompanija i aktivnosti Đačkog parlamenta.
Tokom više od pola veka postojanja Poljoprivredno – veterinarska škola sa domom učnika “Svilajnac” , postala je jedan od vodećih centara za obrazovanje u oblasti poljoprivrede i stočarstva u Srbiji. Kroz inovativne inicijative u oblasti održive poljoprivrede škola je postavila standarde u ekološki odgovornoj proizvodnji hrane.
Poseban deo Poljoprivredno – veterinarske škole sa domom učnika “Svilajnac” čini ekonomija škole koja se prostire na ukupnoj površini od 110 hektara. Na 95 hektara učenici uzgajaju ratarske kulture, povrće na 2 hektara, voće na 8 hektara i grožđe na 3 hektara. U blizini školske zgrade na površini od 1 hektara nalazi se imanje sa plastenicima i staklenicima u kojima učenici sa svojim profesorima uzgajaju brojne vrste povrća i ukrasnog bilja. Jedan od najistaknutijih projekata je uvođenje savremenih tehnologija u plastenike, gde učenici kroz praksu usvajaju znanja o modernim metodama navodnjavanja i organskoj proizvodnji. Škola gaji sve vrste ratarskih, voćarskih i povrtarskih kultura, rasad i sadni materijal novih sorti povrća, voća i cveća. U nastavku kompleksa ekonomije nalaze se stočarski objekti za krupnu stoku u kojima se neguju umatičene krave i junad simentalske rase, umatičene svinje svih kategorija rase veliki jorkšir, ovce rase vinterberg a tu se nalazi i lepo uređen zoo vrt sa ukrasnom živinom i egzotičnim životinjama koje neguju učenici škole.
Značaj Mejkers laba za ovu školu je višestruk. Ovaj prostor omogućava učenicima da istražuju, eksperimentišu i razvijaju inovativne ideje koje nadilaze okvire formalnog obrazovanja. Kroz rad u Mejkers labu, učenici će imati priliku da razviju ključne veštine i probude svoja znanja koja se tiču poljoprivredne proizvodnje. Škola planira da organizuje radionice koje će obuhvatiti različite STEAME oblasti, kao što su programiranje, robotika, ekološki dizajn i preduzetništvo, gde bi učenici mogli da rade na konkretnim projektima koji imaju primenu u stvarnom svetu. Takođe, oprema iz Mejkers laba biće korišćena za pokretanje školskog podkasta, čiji je cilj promocija škole, njenih dostignuća, kao i učenika i nastavnika.
Škola je osnovana 1978. godine, u svojoj obrazovnoj ponudi ima tri područja rada: poljoprivreda, mašinstvo i ekonomija. U školi trenutno postoji 11 odeljenja u smerovima: mašinski tehničar motornih vozila, poljoprivredni tehničar i finansijsko računovodstveni tehničar. Škola ima oko 260 učenika i 60 zaposlenih, jedina je srednja škola u opštini Žitorađa.
Učenici ove škole redovno učestvuju na takmičenjima u Srbiji i na tim takmičenjima postižu solidne rezultate. Osvajali su treće mesto na republičkom takmičenju iz računovodstva, treće mesto na regionalnom takmičenju učeničkih kompanija, plasmane na nacionalno finale takmičenja “Poslovni izazov”.
Škola desetak godina uspešno organizuje Festival nauke “Bez muke do nauke” koji je postao svojevrstan brend škole i po njemu je škola prepoznatljiva u okruženju. Na tom festivalu se svake godine okupi preko 200 učesnika (osnovne škole, fakulteti, srednje škole), a poslednji festival je posetilo preko 2000 posetilaca. Poslednje dve godine u sklopu festivala organizovano je takmičenje za osnovce iz preduzetništva pod nazivom “Moj prvi preduzetnički korak” gde su osnovci imali priliku da predstave svoje preduzetničke ideje i svoje mini učeničke kompanije.
Škola je osnovana 1921. godine. Današnji učenici školuju se u zgradi koja je izgrađena šezdesetih godina prošlog veka, a koju je projektovao čuveni Vrščanin, arhitekta Dragiša Brašovan, čije ime u Vršcu nosi i ulica u kojoj je škola.
Danas se u školi obrazuje 360 učenika raspoređenih na četvorogodišnje obrazovne profile:
– Poljoprivredni tehničar
– Prehrambeno- biotehnološki tehničar
– Turistički tehničar
ali i na trogodišnje obrazovne profile: :
– Rukovalac poljoprivredne tehnike + Cvećar- vrtlar
– Kuvar- Konobar
– Operater u prehrambenoj industriji + Mesar ( dualno obrazovanje)
Poljoprivredna škola je prva u Vršcu ušla u dualno obrazovanje što je od velikog značaja za njene učenike koji su u većoj meri zainteresovani za zapošljavanje odmah nakon završene škole. Otvaranje Mejkers laba je za ovu školu od velikog značaja, jer će ga za inovativnu nastavu koristiti nastavnici poljoprivredne struke, ali i svi nastavnici koji žele da obogate svoju nastavu kreativnijim pristupom.
Medicinska škola ”7. april” Novi Sad na četvorogodišnjem školovanju u Zdravstvu i socijalnoj zaštiti, obrazuje kadrove za: medicinsku sestru-tehničara, medicinsku sestru-vaspitača, pedijatrijsku sestru-tehničara, ginekološko-akušersku sestru, stomatološku sestru-tehničara, zubnog tehničara, laboratorijskog tehničara, farmaceutskog tehničara, fizioterapeutskog tehničara i kozmetičkog tehničara. Na obrazovnom profilu medincinska sestra – tehničar nastava se odvija na srpskom, mađarskom i slovačkom.
Škola je za vredne rezultate u srednjoškolskom obrazovanju dobila priznanje „Kapetan Miša Anastasijević“.
Stalnim ulaganjem stručnih i pedagoških znanja u nastavnom i vannastavnom radu, Medicinska škola „7. april“ prepoznatljiva je kao sigurno i podsticajno mesto za učenje, rad i profesionalni razvoj učenika i nastavnika.
Škola svake godine učestvuje u različitim lokalnim, nacionalnim i međunarodnim projektima kao i takmičenjima iz razlicitih oblasti, gde učenici osvajaju zapažene rezultate, a posebno su ponosni na Erasmus + projekte u koje su uključeni učenici ove škole.
Mejkers lab u ovoj školi doprineće inovativnom povezivanju stručnih znanja sa korišćenjem savremene tehnologije u medicini i farmaciji.